IHRA 2015 Summit Pro Am Season Opener at Immokalee

The first race of the 2015 International Hot Rod Association's Summit Pro Am set a record for entries over the weekend at Immokalee (Fla.) Regional Raceway. Competition was fierce: Two complete races were contested and the final rounds of eliminations produced no repeat winners.

Weekend winners included: Troy Williams and Larry Flynn (Hot Rod), Leonard Schrimscher and Leonard Mattinsly (Stock), John Brannen and John Labbous Jr. (Quick Rod), John Taylor and David O'Bryon (Top Sportsman), Steve Furr and Wayne Bogle (Super Rod), Stanley Albritton Jr. and Steve Dweck (Top Dragster), Mark Nowicki and Mike Pearson (Super Stock), William Craft and Julian Puya (Jr. Dragster Beginner), Courtney Mee and Brooke Debonis (Jr. Dragster Advanced) and Camryn Fredrickson and Samantha Hollingsworth (Jr. Dragster Master).


RESULTS FOR IHRA SUMMIT PRO AM SERIES EVENT
IMMOKALEE REGIONAL RACEWAY, FEB. 6-8:

HOT ROD
Winner: Troy Williams Jr. (Bradenton, Fla.) 7.00 sec./108.67 mph.
Runner-up: Matt Beer (Naples, Fla.) 6.99 sec./113.55 mph.
Winner: Larry Flynn (Lutz, Fla.) 7.025 sec./103.64 mph.
Runner-up: Troy Williams Jr. (Bradenton, Fla.) 7.085 sec./101.86 mph.

STOCK
Winner: Merrill Schrimscher (Lake Mary, Fla.) 7.165 sec./93.38 mph.
Runner-up: Jeff Adkinson (Damascus, Ga.) (fouled) 6.64 sec./93.42 mph.
Winner: Leonard Mattinsly 6.382 sec./103.95 mph.
Runner-up: Larry Hambey 7.468 sec./81.45 mph.

QUICK ROD
Winner: John Brannen 5.70 sec./137.45 mph.
Runner-up: John Labbous Jr. (Whitehouse, Tenn.) 5.699 sec./138.72 mph.
Winner: John Labbous Jr. (Whitehouse, Tenn.) 5.697 sec./134.17 mph.
Runner-up: Brandon James (Loxahatchee, Fla.) (fouled) 5.664 sec./135.26 mph.

TOP SPORTSMAN
Winner: John Taylor (Naples, Fla.) 4.99 sec./117.96 mph.
Runner-up: Jim Perry (Niota, Tenn.) 19.56 sec./44.07 mph.
Winner: David O'Bryon (Naples, Fla.) 5.154 sec./130.26 mph.
Runner-up: Bill Powell (Stuart, Fla.) (fouled) 8.060 sec./55.70 mph.

SUPER ROD
Winner: Steve Furr 6.413 sec./125.10 mph.
Runner-up: Michael Ruff (Orlando, Fla.) 6.397 sec./121.75 mph.
Winner: Wayne Bogle (Cocoa, Fla.) 6.403 sec./123.97 mph.
Runner-up: Todd Thompson (Naples, Fla.) 6.404 sec./121.13 mph.

TOP DRAGSTER
Winner: Steve Dweck (Hollywood, Fla.) 4.924 sec./131.73 mph.
Runner-up: Gary Marshall (Ft. Myers, Fla.) 4.831 sec./140.41 mph.
Winner: Stanley Albritton Jr. (Bradenton, Fla.) 4.681 sec./141.38 mph.
Runner-up: Keith Russell (Jupiter, Fla.) 4.733 sec./139.93 mph.

SUPER STOCK
Winner: Mike Pearson (Tampa, Fla.)6.322 sec./106.69 mph.
Runner-up: Anthony Bertozzi (Ashland, Va.) 5.690 sec./118.05 mph.
Winner: Mark Nowicki 5.968 sec./106.61 mph.
Runner-up: Jeff Lewis 6.229 sec./107.76 mph.

JR. DRAGSTER BEGINNER
Winner: William Craft (Melbourne, Fla.) 13.008 sec./47.93 mph.
Runner-up: Troy Carpenter (Melbourne, Fla.) 12.023 sec./54.39 mph.
Winner: Julian Puya (Pompano Beach, Fla.) 11.85 sec./54.43 mph.
Runner-up: Logan Westmoreland (Greenwood, S.C.) (fouled) 11.982 sec./52.13 mph.

JR. DRAGSTER ADVANCED
Winner: Brooke Debonis (Ft. Lauderdale, Fla.) 9.168 sec./67.61 mph.
Runner-up: Troy Carpenter (Ft. Myers, Fla.) 9.067 sec./67.75 mph.
Winner: Courtney Mee (Naples, Fla.) 8.904 sec./68.10
Runner-up: Michael Carpenter (St. Petersburg, Fla.) 8.8610 sec./72.02 mph.

JR. DRAGSTER MASTER
Winner: Camryn Fredrickson (Palm Harbor, Fla.) 8.577 sec./66.03 mph.
Runner-up: Gage Burch (Palmetto, Fla.) (fouled) 8.242 sec./64.75 mph.
Winner: Samantha Hollingsworth (Greenwood, S.C.) 7.934 sec./80.70 mph.
Runner-up: Camryn Fredrickson (Palm Harbor, Fla.) 8.298 sec./75.03 mph.



Dragtime News On Location
Tech, Tests & Installs Bracket Racing 101
Visit the Tech, Tests & Installs main page. Visit the Bracket Racing 101 main page.
SUBSCRIBE to The Dragtime News mailing list and be notified when new items are published!



<









Twitter: @DragtimeNews.

LIKE US on Facebook!